tr

Antalya Topraklama Tesisatı Yapımı

İster ev ister işyeri olsun elektriğin olduğu her yerde topraklama olmazsa olmazdır. Antalya topraklama tesisatı yapımı ve topraklama işlemleri tarafımızca en uygun maliyetle projelendirilerek yapılmaktadır. Topraklama yapımı ile alakalı birtakım bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Topraklama Olmayan Eve, İş Yerine Topraklama Nasıl Yapılır?

Öncelikle şu bilinmelidir ki topraklama tesisatının olmaması büyük bir eksikliktir. Topraklama tesisatı yönetmelikler ve standartlar gereği zorunludur. Topraklama olmayan ev veya işyeri, fabrika, atölye gibi yerlerde topraklama yapım aşamaları şu şekildedir;

  1. Topraklama yapılacak zemin belirlenir. Saf toprak olan kısım tercih edilirse iyi bir topraklama direnci elde edilecektir.
  2. Topraklama elektrodlarına karar verilir. Bakır, Bakır Kaplama, Galvaniz, vb gibi standartların izin verdiği topraklayıcı tipleri kullanılabilir.
  3. Toprak alan kazılarak topraklayıcı eletrodlar tesis edilir. Kazıklar çakıldıktan sonra toprak sıkıştırılmalı sulanmalıdır. Bu elektrodlar ile toprak aralarında ki boşluğu gidermek içindir.
  4. Topraklayıcılardan topraklama ucu (iletken) topraklaması yapılmak istenen pano, makine, vb. ekipmana kadar mümkünse yekpare bir şekilde iletilir ve irtibatlanır.

Kayalık Alanda Topraklama Nasıl Yapılır?

Topraklamanın amacı elektrik kaçaklarının toprağa iletimi olduğu için tamamen kayalık alanlarda topraklama tesis etmek ve bunu uygun bir direnç değeri ile taçlandırmak her zaman kolay bir işlem olmamaktadır. Kayalık alanlarda imkanlar ölçütünde zemin kırılarak veya kazılarak saf bahçe toprağı takviyesi yapılır. Topraklama ölçümü yapılır ve uygun direnç değerleri yakalanamaz ise toprak direnci düşürücü takviyeler kullanılabilir. Ama her zaman için en iyisi bu malzemeleri kullanmadan yakalayacağınız düşük dirençtir.

Üçgen Topraklama Nasıl Yapılır?

Antalya topraklama firmaları, antalya topraklama yapan firmalar, antalya topraklama yapımı, antalya topraklama elektrikçi, kepez topraklama yapımı, muratpaşa topraklama yapımı, döşemealtı topraklama yapımı, eve topraklama yapımı, binaya topraklama yapımı, konyaaltı topraklama yapımı

Topraklama elektrodlarının bir üçgen şekli oluşturacak şekilde dizayn edilmesi ile yapılan topraklama tipidir. Alan müsaitse yayılma direnci açısından güzel sonuçlar vereceğinden dolayı tercih edilebilir. Ama bazen kanal şeklinde de bir alan oluşturularak topraklayıcılar düz bir hat oluşturacak şekilde de tesis edilebilir. Bu tamamen size kalmış bir durum.

Evde Topraklama Yok Nasıl Yapılır?

Bunun için yazımızın başında açıkladığımız yöntem geçerlidir. Bir bina da iseniz ve yinede topraklamanız yok ise belki sigorta kutunuza giden hatlarda sıkıntı olabilir. Sigorta kutunuza da toprak hattı gelmiyor ise bina ana panonuzdan bir hat çekmeniz tavsiye edilir. Bina ana panosunda da topraklama yok ise bina dışarısında müsait bir alana tüm bina için bir topraklama yapılır. Sonra ana panoya irtibatlanır. Daire sahipleri de kendisine buradan hat çektirir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Asım AKSU
Asım AKSU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
error: AKSUTEP ELEKTRİK MÜHENDİSLİK KONTROL İNŞ. LTD. ŞTİ.