tr

Antalya Trafo Bakımı

Antalya’da trafo bakımı yapan firmalar içerisinde elektrik mühendislik yaklaşımı ile çözümler sunuyoruz. Trafonuzun işletilmesi bizimle daha verimli ve güvenli. Trafo testleri, periyodik trafo bakımları, trafo ölçümleri ve trafoların temizliği hususunda uzman ekibimiz 7/24 esasına göre çalışmaktadır. Antalya trafo bakımı hizmetimiz içerisinde trafolara ait testler yıllık trafo bakımları ve trafoların en güvenli şekilde işletilmesi bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere trafo bakımı zorunlu mudur, trafo bakımı neden yapılır, trafo bakımında ve trafo testlerinde neler yapılır sorularının cevaplarını vereceğiz.

Trafo Bakımı Zorunlu Mudur?

Trafo bakımı zrounluluğundan önce şu hususu bilmekte fayda vardır;

Arıza öncesi kestirimci/önleyici bakım arıza esnasında ki bakımdan dan daha UCUZDUR.

Trafo bakımı yaptırılmasını bir zorunluluktan ziyade bir gereklilik olarak görmek ve bu makinelerin işletilmesinin daha güvenli ve devamlı olmasını sağlamak trafo sahipleri/işletmeler açısından önemli olması gereken bir konudur. Nasıl ki işletmenizde üretiminizin %100 ü elektriğe bağlı ve 1 saatlik bile enerji kesintisinin işletmelere kaybettireceği üretim ve iş gücü kaybı çok önemlidir işte trafo bakımı da bu sebeple çok önemlidir. Trafo bir işletmenin elektrik sistemini besleyen en temel makine ve elektriğin ilk giriş yaptığı işletme elemanıdır.

Antalya Trafo İşletme Sorumluluğu Antalya Trafo Kontrolü Antalya Trafo Bakımı EMO Antalya Trafo Sorumlusu Yüksek Geri̇li̇m İşletme Sorumluluğu Antalya Yüksek Geri̇li̇m İşletme Sorumluluğu Antalya Trafo İşletme Sorumluluğu Antalya İşletme Sorumluluğu Trafo Bakimi Yüksek Geri̇li̇m Antalya Trafo Antalya Trafo Periyodik Kontrolü

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ gereği eğer trafo imalatçısının belirlediği daha kısa bir süre bulunmuyorsa bu bakım süresi yılda 1 kez dir. Bunun sonucunda şunu söylemek yanlış olmaz Trafo bakımı yılda 1 yapılmalıdır.

Trafo Bakımı Neden Yapılır?

Antalya da trafo bakım hizmetleri verdiğimiz işletmeler trafo bakımlarını şu sebeple yaptırmakta veya yaptırmalıdır.

 1. Trafonun yangın riskine karşı
 2. Trafonun uzun ömürlü olması
 3. Elektriksel arıza ve iş gücü ve üretim kaybının önlenmesi
 4. Yönetmelik gereği
 5. İş Güvenliği gereği

gibi sayılabilecek başlıca maddeler bulunmaktadırç

Trafo Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Trafo bakımlarının yıl içerisinde yaptırılması hakkında kesin bir mevsim veya ay yoktur. Trafo bakımı yapılırken trafonun durumu ve yapılacak bakımın çeşidine göre bir enerji kesintisi yapılması gerektiğinden dolayı bu bakımların işletmenin uygun olduğu (genelde tatil günleri) yapılması uygun olur.

Trafo Bakımı Yönetmeliği Nedir?

Trafo testleri veya bakımlarına yönelik açık bir yönetmelik bulunmamaktadır. Şimdiye kadar bahsettiğimiz İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ ve İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatları, ve BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI hakkında ki yönetmelik kapsamında bu bakımlar yapılmalıdır.

Trafo Bakımında Neler Yapılır?

Bir trafonun bakımı ve testleri içerisinde çeşitli adımlar bulunur. Bunlar genelde Trafo temizliği ve Trafo testleri olarak 2 ye ayrılır.

Trafo Temizliği

Elektrik tozu ve pisliği sevmez. Öncelikle trafolarda temizlik yapılmalıdır. Bu temizlik şunları kapsamaktadır;

 1. Trafo gövde, buşing temizliği
 2. Trafo bölümü temizliği
 3. AG ve Hücre bölümlerinin temizliği

Trafo bakımı trafo temizliği kısmında verdiğimiz hizmetin birinden aldığımız kısa kesitlerle daha anlaşılır olacaktır. Videomuzda bir trafonun temizliği ile ilgili aşamalar gösterilmeye çalışılmıştır.

Trafo Tesleri

Trafo tesleri genel bir ifadedir ve içerisinde trafo topraklama ölçümlerinden, sargı izolasyon direnci, bucholz röle testleri, hermetik röle testleri, termal kamera bakımları ve yağ analizlerinin tamamını kapsamaktadır.

Antalya Trafo Bakımı Yapan Firmalar

Antalya da trafo bakımı yapan firmalar içerisinde AKSUTEP olarak trafolarınızın en güvenli ve sağlıklı şekilde işletilmesi için çalışmalar yapmaktayız. Trafo bakım prosedürlerimiz ve çalışmalarımız hakkında teklif almak için ulaşabilirsiniz.

Hizmet verdiğimiz bölgeler ; Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Demre, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı, Kepez

Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. aksutepc dedi ki:

  Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Demre, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı, Kepez

Whatsapp
Asım AKSU
Asım AKSU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
error: AKSUTEP ELEKTRİK MÜHENDİSLİK KONTROL İNŞ. LTD. ŞTİ.