tr

Aydınlatma Şiddeti Ölçümü

Aydınlatma ölçümü, işyerlerinde aydınlatma seviyelerinin uygunluğunu tespit etmek için yapılan bir testtir. Bu test yardımıyla, işletmenin çalıştığı sektör ve yapılan işe göre doğru aydınlatmaya sahip olup olmadığı ölçülür. Ölçüm sonucunda elde edilecek değerler, ilgili uygulama alanı için belirtilen sınır değerleri içerisinde olmalıdır.

Aydınlatma Ölçümü Nedir

İsg ölçümlerinin fiziksel parametrelerinden biri olan aydınlatma düzeyinin ölçülmesi çalışanların performanslarını ve güvenliğini etkileyen önemli bir etkendir. İş yerlerinin gün ışığıyla yeterli miktarda aydınlatılması gerekmektedir. Çalışma ortamı ve ortamda gerçekleştirilen işlerin türleri dikkate alınarak aydınlatma seviyelerinin uygunluğu belirlenir

Aydınlatma Ölçümü ve Raporu

İşyerlerinde aydınlatma ölçümlerinde; TS EN 12665TS EN 12464-1TS EN 12464-2ISO 8995-1ISO 8995-3 standartlarında belirtilen referans değerler kullanılır. İlgili standartta çalışma alanı için aydınlatma kuralları yer almaktadır.

Aydınlatma ölçümlerinde uluslararası standartlarda yer alan “COHSR-928-1-IPG-039” deney metodu uygulanmaktadır. Bu metoduna göre; belirtilen nokta etrafında dört ölçüm yapılır ve bu ölçümlerin ortalaması alınır. Tüm aydınlatma düzeyi ölçümlerinde lüks birimi kullanılır. Ölçüm sırasında ışık ölçer adındaki cihaz en hassas ayarda kullanılmalıdır.

Aydınlatma Ölçümü Nasıl Yapılır

Firma test talebinden bulunurken kaç adet ölçüm noktası olduğunu ve bu noktaların konumunu belirtir. Firma tarafından belirtilen noktalarda çalışma yüksekliğinde aydınlatma ölçümleri gerçekleştirilir. Ofis ortamlarında masa üzerinde, üretim alanlarında makinelerin yüzeylerinde, boş alanlarda ise yerden 1 metre yükseklikte ölçüm yapılır.

Aydınlatma, iş yerlerinde iş güvenliği için oldukça önemlidir ve çalışanların performansına doğrudan etki eder. İyi aydınlatma, üretim verimini arttırmaya yardımcı olur. Çalışanların dikkat düzeyini arttırır ve konforlu bir çalışma ortamı yaratır. Perakende sektöründe ise, müşterilerin satın alma kararlarını etkilemek ve mağazada bulunma süresini uzatmak için son derece önemlidir.

Aydınlatma Şiddeti Ne Olmalıdır

İşyerlerinde aydınlatma ölçümleri, 11 Ocak 1974 tarih ve 14765 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe giren “İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü” ile zorunlu hale getirilmiştir. Bu çalışma kapsamında her türlü çalışma ortamı için en az aydınlık düzeyleri belirlenerek, aydınlık düzeyleri tablosu oluşturulmuştur.

Minimum Aydınlık Düzeyleri

Aydınlatma Ölçümü Yapan Firmalar

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Asım AKSU
Asım AKSU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.