tr

Elektrik İç Tesisat Kontrolü ve Tesisat Uygunluk Raporu

işyeri elektrik tesisatı periyodik kontrolü | iç tesisat uygunluk belgesi | elektrik iç tesisat uygunluk raporu | elektrik tesisatı kontrol raporu | elektrik iç tesisat uygunluk belgesi | tesisat uygunluk belgesi | elektrik tesisatı kontrol formu | elektrik tesisat uygunluk belgesi | elektrik iç tesisat raporu | elektrik iç tesisat kontrolü | elektrik iç tesisat muayenesi | elektrik iç tesisat ölçümü | iç tesisat uygunluk raporu elektrik tesisat uygunluk raporu tesisat uygunluk belgesi elektrik iç tesisat uygunluk raporu elektrik uygunluk raporu elektrik tesisat kontrol raporu elektrik iç tesisat periyodik kontrol raporu elektrik iç tesisat kontrol formu iç tesisat raporu iç tesisat uygunluk belgesi elektrik iç tesisat uygunluk raporu örneği elektrik iç tesisat uygunluk raporu elektrik iç tesisat uygunluk belgesi elektrik tesisat uygunluk belgesi emo elektrik iç tesisat kontrol formu

İşyeri elektrik tesisatı periyodik kontrol raporu Elektrik İç Tesisat Kontrolü ve Tesisat Uygunluk Raporu ile alakalı hizmet detaylarını vermeye çalıştık. Antalya da periyodik elektrik tesisat kontrolleri yapan firmayız. Elektrik tesisat kontrolü ve elektrik tesisat uygunluk raporu düzenlememiz hususunda detaylı bilgi ve teklif isteği için iletişime geçebilirsiniz

Elektrik İç Tesisat Kontrolü Nedir

İç tesisat kontrolü işletmelerin elektrik tesisatlarının tümünün yönetmelikler ve mühendislik isterleri gereği tesis edilip edilmediğinin kontrolüdür. Elektrik iç tesisat kontrolünde çeşitli ölçüm ve gözle muayene faliyetleri yapılır.

 isyeri-elektrik-tesisati-periyodik-kontrolu-ic-tesisat-uygunluk-belgesi-elektrik-ic-tesisat-uygunluk-raporu-elektrik-tesisati-kontrol-raporu-elektrik

Elektrik tesisat kontrolünde işletmelerin: branşman, enerji odası, kablo şaftı, sayaç ve dağıtım panoları, ag kompanzasyon, buatlar, prizler ve aydınlatma bazında gözden geçirilip ilgili standart ve yönetmeliklere uygun olup olmadığı kontrol edilir. Elektrik tesisat muayene faliyetleri mühendisler tarafından yapılarak değerlendirilir.

Elektrik İç Tesisat Raporu Nedir

Elektrik iç tesisat kontrolü , sonucunda elektrik tesisatınızda herhangi bir problem yok ise elektrik iç tesisat uygunluk raporu düzenlenmektedir. Düzenlediğimiz elektrik iç tesisat uygunluk raporları 1 yıl süre ile geçerlidir. Tesisat uygunluk raporu düzenlenmesi EMO Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yetkili Elektrik İç Tesislerinin Denetimi ve Raporlanması belgesine sahip SMM Mühendisler tarafından verilebilir.

Elektrik İç Tesisat Kontrolü ve Tesisat Uygunluk Raporu Elektrik İç Tesisat Kontrolü ve Tesisat Uygunluk Raporu Elektrik İç Tesisat Kontrolü ve Tesisat Uygunluk Raporu Elektrik İç Tesisat Kontrolü ve Tesisat Uygunluk Raporu

Elektrik İç Tesisat Kontrolü Faydaları Nelerdir

Bu paragrafta Elektrik İç Tesisat Ölçüm ve Kontrollerini yaptırmanız durumunda ilk olarak kontrollerin kapsamından ikinci olarak işletmenize olacak faydalarından bahsedeceğiz.

ELEKTRIK-IC-TESISAT-KONTROLU-ANTALYA-ELEKTRIK-IC-TESISAT-KONTROLU-ANTALYA-ELEKTRIK-IC-TESISAT-MUAYENESI-ANTALYA-ELEKTRIK-IC-TESISAT-RAPORU

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki elektrik iç tesisat ölçüm ve incelemeleri, tesisin elektriksel ekipmanlarının bir röntgeni gibidir. Tesisat içerisinde arızaya sebep olabilecek zayıf noktalar tespit edilmiş olmaktadır. Tesis içerisinde makinelerin arızalanmasına sebep olabilecek noktaların yanı sıra, elektrik tesisatının yangına karşı zayıf noktaları da tespit edilmektedir.

” ELEKTRİK KONTAĞINDAN ÇIKAN YANGINDA BİR İŞLETME KÜL OLDU ”

Unutmayınız ülkemizde yangınların istasistiki olarak en büyük nedeni elektrik kaynaklıdır.

Elektrik İç Tesisat Kontrolü Hizmetinin Kapsamı Nedir?

İç Tesisat Kontrolleri kapsamında; Yalıtım direnci, Faz-Nötr Çevrim empedansı, Faz-Toprak Çevrim Empedansı, Artık Akım Koruma Düzeneği Açma Zamanı (RCD Time), Artık Akım Koruma Düzeneği Açma Akımı ve Koruma Hattı Süreklilik ve Topraklama direnç ölçümleri ile Gözle Kontrol ve Fonksiyon Testleri yapılmalıdır.

 1. Bağlantı kablonuzun kesiti, türü, proje ve yönetmeliklere uygunluğu bağlantılarının uygunluğu
 2. Pano odası, kablo bacası, sayaç ve dağıtım panolarının kontrolleri
 3. Elektrik motorları ile yol alma şekilleri
 4. Asansör tesisatınızın elektrik periyodik kontrolü
 5. Aydınlatma ve priz tesisatı periyodik kontrolü
 6. Kompanzasyon panosu incelemesi ve uygunluk değerlendirmeleri

Sonuç olarak elektrik tesisatı ölçüm ve incelemeleri sonucunda İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından problem yaratabilecek eksiklikler raporlanarak, firmalara iş güvenliği açısından kapsamlı bir rapor sunulmuş olacaktır.

formu-ic-tesisat-raporu-ic-tesisat-uygunluk-belgesi-elektrik-ic-tesisat-uygunluk-raporu-ornegi-elektrik-ic-tesisat-uygunluk-raporu-elektrik-ic-tesisat

İç tesisat raporu ile tesiste elektrik tesisatında revizyon yapılmak istendiğinde ayrıntılı bir keşif raporu olarak kullanılabilmektedir. Tesiste meydana gelen bir arıza durumunda tüm noktaların belirtildiği iç tesisat raporu kullanılarak arızalara çok daha hızlı müdahale etme imkanı doğmaktadır.

Tesiste tüm noktaların kontrolü ile tesis sahibi firmalar, elektriksel periyodik kontrollerde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği kapsamındaki tüm sorumlulukları yerine getirmiş olmaktadırlar.

Elektrik İç Tesisat Muayenesinde Yapılan Ölçümler

Ölçümler tesisatınızın sağlığı açısından bir Check – Up gibidir. Elektrik tesisatınızın elektrik panolarının kontrolleri ile sıkıntılı olan tüm bağlantılar ve imalatlar görülmektedir. Bu ölçümlerden biriside Termal kamera ile elektrik tesisatınızın kontrolüdür.

Antalya-Termal-Kamera-tesisat-uygunluk-raporu-Antalya-Termal-Kamera-testi-Antalya-Termal-Kamera-raporu-Antalya-Termal-Kamera-Olcumu-Antalya-Termal-Kamera

Termal kamera ile kontrol tesisatınızın röntgeni gibidir. Elektrik Panolarında , Sigortalar, Kontaktörler, Kablo Bağlantıları, Termik Manyetik Şalterler, Kondansatörler, Reaktörler, Harmonik Filtreler kontrol edilmektedir. Aynı şekilde Trafolar, Motor ve Pompalarda da kontrol faliyetleri yapılmaktadır.

Termal kamera ile pano kontrolü özellikle çok önemlidir. Tesisatınızın beyni ve yangına en çok sebebiyet veren yer elektrik panolarıdır.

Tüm bunların yanı sıra tesisatınızda izolasyon direnç ölçümleri de yapılmaktadır. İzolasyon direnci ölçümünün bir diğer adı yalıtım testi kontrolü dür.

antalya-izolasyon-direnci-olcumu-trafo-izolasyon-pano-izolasyon-direnc-olcum-aksutep-antalya-yalitim-direnci

İzolasyon direnci ölçümü bir diğer adıyla yalıtım testi tesisatlarımız için bir güvenlik doğrulamasıdır. Elektrik akımının bulunduğu her ekipman için yalıtım testi uygulanabilir. Elektrik akımını gövde ile ayırmak/yalıtmak izolasyon sağlamak demektir. Burada bahsedilen direnç yalıtılan iki malzeme arasında ki zorlanmaya dayanmadır. Bu direnç ne kadar yüksekse izolasyon o kadar iyidir demektir.

Topraklama ölçüm ve raporlama hizmeti iç tesisat kontrolü ve raporlanmasına dahil edilmelidir.

elektrik-ic-tesisat-uygunluk-belgesi-tesisat-uygunluk-belgesi-elektrik-tesisati-kontrol-formu-elektrik-tesisat-uygunluk-belgesi-elektrik-ic-tesisat

Topraklama ölçümü elektrik tesisat muayene faliyeti kapsamında değerlendirilmelidir. Topraklama ölçümleri paratoner pano makina gövdeleri trafo prizler olarak tüm tesisatı kapsamalıdır. Elektrik tesisat kontrolleri topraklama ölçümleri ile ayrı düşünülemez. Elektrik iç tesisat formu düzenlemelerinde topraklama değerlerine atıf yapılmaktadır

Elektrik İç Tesisat Uygunluk Raporunu Kimler Düzenleyebilir

Yapılacak ölçümlemeleri, raporlamaları ve uygunluk değerlendirmelerini EMO üyesi Elektrik, Elektrik-Elektronik ve Elektronik Mühendisleri yapabilirler. Bünyesinde Elektrik Mühendisi çalıştıran işletmeler bu ölçümleri kendileri yaptırabileceği gibi o yıl için geçerli EMO üyesi Serbest Müşavir Mühendis(SMM) Belgesi sahibi gerçek kişiler den hizmet alabilir. Bu raporların geçerli olabilmesi için gerekli yetki belgeleri aşağıda ki gibidir.

ic-tesisat-raporu-antalya-aksutep-raporu-tesisat-uygunluk-belgesi-elektrik-ic-tesisat-uygunluk-raporu-elektrik-uygunluk-raporu-elektrik-tesisat-kontrol
 1. Elektrik SMM Belgesi
 2. Topraklama Yetkilendirme Belgesi
 3. Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Raporlama Yetkilendirme Belgesi
 4. Ölçüm yapılan cihazların kalibrasyon belgesi
 5. Ekipnet Sistemine Kayıtlı olmak

İşyeri elektrik tesisatı periyodik kontrol raporu için gerekli belgeler bunlardır.

ELEKTRİK İÇ TESİSAT KONTROLÜ ve İSG .

Ülkemizde işletmelerde yangınların çok büyük oranı elektrik kaynaklı çıkmaktadır. Ölümlü iş kazalarının bir kısmı da elektrik kaynaklıdır. Peki bunun önüne İşyeri elektrik tesisatı periyodik kontrol raporu ile nasıl geçeceğiz?

 1. İşyerinizde Elektrik Tesisatı Periyodik Kontrollerinizi yaptırmalısınız.
 2. Periyodik Kontrol Sonucu çıkan eksiklikleri gidermelisiniz.
 3. Çalışanlarınıza İSG eğitimleri vermeli ve İSG kurallarına uyumu artırmalısınız.
 4. İSG bir işyerinin en önemli politikası olmalıdır.

İşyerinizde elektrik kaynaklı oluşabilecek sorunlara örnek verelim;

ic-tesisat-uygunluk-raporu-elektrik-tesisat-uygunluk-raporu-tesisat-uygunluk-belgesi-elektrik-ic-tesisat-uygunluk-raporu-elektrik-uygunluk-raporu

Elektrik tesisat muayene yapılmayan tesisatlarda

Yıldırım düşmesi sonucunda yangın, makine techizat arızası, yaralanma, ölüm. Kısa devre sonucunda kablolar veya kesicilerden başlayarak tüm işletmeye yayılan yangınlar.Çalışanların elektrik akımına kapılması yaralanması ve ölümü.

Örnekler daha da artırılabilir. Önemli olan sorunları tespit ederek önlem almaktır.

İç Tesisat Ölçüm ve İncelemeleri Hangi Mevzuat Maddelerine bağlı olarak yapılmaktadır?

Tüm sigorta, şalter, artık akım koruma düzeneği (kaçak akım rölesi), şebeke prizi ve ups prizi gibi elektriksel elemanların tespiti ve numaralandırılması
• Topraklama ölçümleri (İş güvenliği tüzüğü madde 270 – 354, Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği Madde 7 ve 10)
• Çevrim empedansı ölçümleri (Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği Madde 10.c.6.2)
• İzolasyon direnci ölçümleri (Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği Madde 10.c.3)
• Süreklilik testleri
• Artık akım koruma düzeneği (Kaçak Akım Rölesi) testleri (Açma akımı(mA) ve Açma Süresi(ms) tespiti) (Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği Madde 10.c.6.3.i)
• Gerilim düşümü ölçümleri
• Panolarda bulunan kabloların akım taşıma kapasitesinin ölçümü ve kontrolü
• Panolarda iletkenlerin bağlantı kontrolleri (Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği Madde 10.b.1-2)
• Panoların, dışarıdan gelebilecek elektriksel olmayan etkilere karşı korunmasının kontrolü (Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde 30.c)
• Panolarda, tek hat şeması ve ayrıntılı açıklamaların kontrolü
• Panolarda elektriksel tehlike ve uyarı işaretlerinin kontrolü (Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği Madde 21)
• Panolarda bulunan şalter, sigorta ve artık akım koruma düzeneği gibi ekipmanların etiketlendirilmesinin kontrolü (Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde 51.d)
• Panolarda ve sigorta kutularında bulunan kabloların mekanik etkilere karşı kontrolü (Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde 57.a.1)
• Pano ve sigorta kutularında kabloların renk kodlamasının uygunluğunun kontrolü (Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde 57 Değişik Fıkra: RG 30/11/1995-22479)
• Panolarda bulunan topraklama ve nötr baralarının kontrolü
• Topraklama iletkeninin son tüketici noktalarına kesintisiz taşınmış olmasının kontrolü
• Panoların, dışarıdan gelebilecek mekanik etkiler ile sıcaklık etkilerine karşı kontrolü (Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde 51.a)

Ziyaretçi Yorumları (3)
 1. Fatma dedi ki:

  Elektrik tesisatı periyodik kontrol raporu topraklama raporu mu?

  1. aksutepc dedi ki:

   Topraklama raporu elektrik tesisatı periyodik kontrolü kapsamında ayrı bir rapor efendim. Detaylı bilgi için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp
Asım AKSU
Asım AKSU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
error: AKSUTEP ELEKTRİK MÜHENDİSLİK KONTROL İNŞ. LTD. ŞTİ.