tr

Elektrik Sayacında Aktif Reaktif Tüketim Endeksleri Nasıl Alınır

Elektrik Sayacında Aktif Reaktif Tüketim Endeksleri Nasıl Alınır

Elektrik Sayacında Aktif Reaktif Tüketim Endeksleri Nasıl Alınır konusunda bilgiler vermek istiyoruz. Elektrik sayaçlarında kaydedilen tüketimler içerisinde;

  1. Aktif tüketim
  2. Endüktif tüketim
  3. Kapasitif tüketim

olarak 3 e ayrılmaktadır. Faturanızı incelediğinizde göreceğiniz üzere elektrik tüketiminizin faturalandırılması da bu 3 tüketime göre yapmaktadır.

Elektrik sayaçlarının hepsi bu tüketimleri kaydetmez şimdi gelin bu sayaçların bazılarına göz atalım.

Aktif Sayaç: Aktif tüketim bilgisini ölçen ve genellikle mesken ya da imalat olmayan küçük ticarethanelerde kullanılan sayaç tipidir. Reaktif Tüketimleri kaydetmez.

Aktif/Reaktif (Kombi) Sayaç: Hem aktif hem de reaktif ölçüm yapabilen sayaçlara kombi sayaç denir. Orta büyüklükte ki işletmelerde kullanılmaktadır.

x5 Kombi Sayaç: Sayacın direkt bağlanılacağı akım seviyesi aşıldığında yüksek akımları ölçebilmek için akım trafoları vasıtasıyla ölçülen akımın sayaç tarafından Akım trafo çevirme oranı (ATO) ile çarparak kaydetmektedir. Örnek vermek gerekirse 200/5 akım trafosu 200 amperlik bir akımı sayaca 5 amper olarak gönderir.

Sayaçtan alınması gereken tüketim değerleri

Aktif Tüketim (1.8.0) – (T) : Tüketilen aktif enerji miktarıdır. Bazı sayaçlarda 1.8.0 bazılarında T olarak gösterimleri mevcuttur. Birimi kWh dir.

İndüktif Tüketim (5.8.0) – (Ri) : Tüketilen indüktif enerji miktarıdır. Bazı sayaçlarda 5.8.0 bazılarında Ri olarak gösterimleri mevcuttur. Birimi kVArh dir.

Kapasitif Tüketim (8.8.0) – (Rc) : Tüketilen kapasitif enerji miktarıdır. Bazı sayaçlarda 8.8.0 bazılarında Rc olarak gösterimleri mevcuttur. Birimi kVArh dir.

Sayaçtan aktif ve reaktif tüketim değerleri nasıl alınır

Elektrik sayaçları üzerinde kimi zaman mavi kimi zaman gri yerleri sağ üst veya sol alt köşelerde bulunabilen tüketimleri gezebileceğiniz bir tuş bulunmaktadır. Bu tuşa her bastığınızda sırasayla size kaydettiği tüketimleri gösterir içerisinde aybaşı aysonu değerleri demant değerleri vb. olur. Biz yukarıda yazdığımız 3 tüketimi bulup bunları not etmeliyiz.

Videolu anlatım isterseniz diye sizlere bu değerlerin nasıl alınacağı ile alakalı piyasa da bulunan bir sayaç modelinden bir kesit ekledik.

Elektrik Sayacında Aktif Reaktif Tüketim Endeksleri Nasıl Alınır

Ayrıca Kompanzasyonun (Güç Faktörü Düzeltmenin) Teknik ve Ekonomik Avantajları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

AKSUTEP – Teknik Elektrik Proje olarak Antalya da kompanzasyon pano bakımı, kompanzasyon kontrolü, kompanzasyon reaktif güç takibi, kompanzasyon yıllık bakım sözleşmesi hakkında detaylı bilgi ve teklif için bize ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Asım AKSU
Asım AKSU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
error: AKSUTEP ELEKTRİK MÜHENDİSLİK KONTROL İNŞ. LTD. ŞTİ.