tr

Kaçak Akım Rölesi Nötr Olmadan Çalışır Mı

Kaçak akım rölesi nötr olmadan çalışır mı sorusunun cevabı evet çalışır demek olacaktır. Çünkü dengeli sistemlerde nötr den akım akmaz ve nötr olmaması da dengeli bir sistem gibi düşünülebilir. Nötr olmayan tesisatlarda kaçak akım rölesi kullanımı ile alakalı detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Nötr Olmadan Kaçak Akım Çalışır Mı

4 kutuplu yani 3F+N şebekelerde geriliminden bağımsız olarak çalışan artık akım cihazlarının nötr iletkeini bulunmasa da nötr uçları boş bırakılmak suretiyle tesis edildiğinde herhangi bir izolasyon problemi yok ise fonksiyonlarını yerine getirmeye devam ettikleri bilinmektedir. Zira, bu durumun nötründen akım akmayan dengeli bir 3 fazlı sistemden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu durum artık akım cihazı kullanımına bir engel teşkil etmemekte olup yönetmeliklerle getirilen zorunluluğa karşı bir muafiyet de sağlamamaktadır. Bu durumda, faz-nötr gerilimi olmayacağından RCD’nin test butonunun çalışmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Test butonunun nötr de bağlı olduğu ve test butonuna basıldığında fazdan nötre kaçak verildiği için nötr olmayan tesisatlarda kaçak akım rölesinde test butonunu çalıştırmak için birkaç seçenek vardır.

Nötr Olmayan Tesisatta Kaçak Akım Rölesi Test Butonu Nasıl Çalışır;

Bunun için birkaç farklı yol vardır.

Faz kablolarından birisini nötr üzerinden geçirmek test butonunun çalıştırılmasını sağlar.

Faz girişlerinin birinin nötr girişine köprülenmesi bazı test butonu devresinin dayanım gerilimi yaklaşık 250 V olduğundan,
110 V şebekede mümkün olabilecekken, faz nötr geriliminin 230 V, fazlar arası gerilimin 400 V olduğu ülkemizde sorun yaratabilecektir

Bu da, RCD girişindeki faz-nötr bağlantısının gerekli gerilim düşümünü sağlayabilecek bir direnç üzerinden yapılması şeklinde mümkün olacaktır. Bu direnç değeri RCD’nin çalışma eşik akımına bağlı olarak hesaplama yapılarak bulunmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Asım AKSU
Asım AKSU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
error: AKSUTEP ELEKTRİK MÜHENDİSLİK KONTROL İNŞ. LTD. ŞTİ.