tr

Toprak Özgül Direnci Ölçümü

Toprak özgül direnç ölçümü, WENNER ve SCHLUMBERGER metodları ile yapılabilir. Antalya, Isparta, Burdur, Muğla, Afyon, Denizli, illerinde topraklama özgül direnç ölçüm hizmetleri vermekteyiz.

Toprak Özgül Direnci Nedir?

Toprak direnci (ρ) Ohm metre (Ω.m) olarak ifade edilir. Bu değer 1mt x 1mt olan silindir bir küpün teorik direncidir. Ölçümleme ile toprağın elektrik akımlarını nasıl ilettiği konusunda bilgi sahibi olunur. Özgül direnç ne kadar düşük ise, bu lokasyonda gerekecek topraklama elektrodu direncide düşük olacaktır.

Toprak özgül direnci bölgeye ve toprak tipine göre değişkenlik göstermektedir zira nem ve sıcaklık bu direnç üzerinde etkilidir. (Don veya kuraklık direnci arttırır)

Bu nedenle Toprak özgül direnci mevsime veya ölçümleme anına göre farklılıklar gösterir. Sıcaklık ve nem seviyeleri, Toprak altına doğru gidildikçe daha stabil olacağından, mevsimsel etkilerden arınmak için daha derinden ölçüm yapılması gereklidir. Bu nedenle ölçüm çubuklarının mümkün olduğunca derine gömülmesi gerekir..

Özgül Direnç ölçümü neden önemli?

Toprak özgül direnci ölçümü ile: Yapıları inşa etmeden yer tespidi ve topraklama elektrodu ve topraklama tipi seçimi yapılabilir. Toprak elektrodu ve Toprak sistemi teknik özellikleri
yazılabilir. Toprak direnci tespit edilerek sistem için kullanılacak topraklama sistemi maliyetleri optimize edilebilir.

Bu nedenle sonuç olarak bu ölçüm büyük inşaat sahalarında veya fabrika/indirici merkezlerde topraklama elektrod seçimi ve pozisyonlaması ile ilgili önemli bilgiler verir.

Antalya, Isparta, Burdur, Muğla, Afyon, Denizli, illerinde topraklama özgül direnç ölçüm hizmetleri vermekteyiz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Asım AKSU
Asım AKSU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
error: AKSUTEP ELEKTRİK MÜHENDİSLİK KONTROL İNŞ. LTD. ŞTİ.