tr

Topraklama Direnç Değerleri Kaç OHM Olmalıdır

Bu yazımızda Topraklama Direnç Değerleri Kaç OHM Olmalıdır, Paratoner Topraklama Ölçümü Kaç OHM Olmalıdır, Makina Gövde Topraklaması Kaç OHM Olmalıdır sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Elektrik akımının her zaman en kolay ve en düşük dirençli yolu seçeceği unutulmamalıdır.  İdeal bir toprak direnci sıfır olmalıdır.

topraklama direnci değeri kaç ohm olmalıdır

Herhangi bir topraklama direnci ölçümüne başlamadan önce, topraklama direncinin kabul edilebilir en yüksek seviyesinin ne olabileceği hesaplanmalıdır. Topraklama direnci seviyeleri ülkelerin takip ettikleri standartlara ve topraklama tipine göre farklılıklar gösterebilir. En güvenli yöntem sınır değer hesabı yaparak gerekli korumayı sağlayacak direnç değerini bulmaktır.

Bu sınır değer hesapları prizler, makina gövdeleri gibi tüm ölçüm noktalarında uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra teisatınız da kaçak akım rölesi kullanmanızda zorunludur. Sınır değer hesaplamalarında kaçak akım röle ayarı büyük önem arz etmektedir.

İlgili yazıyı okumak için Topraklama Sınır Değer Hesabı Nasıl Yapılır tıklayınız.

Paratoner Topraklama Ölçümü Kaç OHM Olmalıdır

TS EN 62305-3 standartına göre tavsiye edilen paratoner topraklama direnci üst sınırı 10 ohm dur.

Makina Gövde Topraklaması Kaç OHM Olmalıdır

Elektrik Tesislerinde Topraklamalar yönetmeliği Madde 10/c-2 de tavsiye edilen koruma topraklama değeri 1 ohm olarak belirtilmiştir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Asım AKSU
Asım AKSU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
error: AKSUTEP ELEKTRİK MÜHENDİSLİK KONTROL İNŞ. LTD. ŞTİ.