tr

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu

Elektrik dağıtım şebekesine YG abone olarak bağlı özel trafoya sahip işletmelerde can ve mal güvenliğinin sağlanması, ekonomik kayıpların önlenmesi için gerekli işletme hizmetlerini üstlenen yetkili kişilereYüksek Gerilim İşletme Sorumlusu” denir. Bu hizmeti üstlenecek mühendislerin, E.M.O. tarafından verilen ‘’Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumluluğu’’ ve S.M.M. belgesine sahip olmaları gerekmektedir. İşletme sorumlusu elektrik mühendisinin görev, yetki ve çalışma yöntemlerini düzenlemek amacı ile hazırlanmış “Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği”ne göre işletme sorumlusunun, işletme sahibinin ve Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) yükümlülükleri vardır.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Neden Yapılır

Yüksek gerilim tesisleri; doğru kurulmadığında ve doğru işletilmediğinde can ve mal güvenliği açısından büyük risk taşırlar. Bu nedenle; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), riski azaltmak ve tesis güvenliğini artırmak için bazı yasal düzenlemelere gitmişlerdir.

İşletme sorumluluğunu üstlenen elektrik mühendislerinin yetki ve yükümlülükleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca yürürlüğe konulan Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Bu yönetmelik, 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği kanunun hükümlerine dayandırılarak yasal ve zorunlu hale getirilmiştir.

İşletme sorumluluğuYG Tesisleri’nin kuruluş aşamasının tamamlanması sonrasında yürütülen geçici kabul çalışmaları ile başlayıp, tesislerin gerilim altında bulunduğu süre içinde uygulanır.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Zorunlu Mu

yuksek-gerilim-isletme-sorumluluguantalyatrafo-bakimiantalya-periyodik-trafo-kontrolu

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği 60. cı maddeye göre ” Tüm yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde teknik konulardan sorumlu elektrik mühendisi olmalıdır. ” ibaresi yer almaktadır. Bu kapsamda özel trafoya sahip işletmelerin bünyelerinde Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme sorumluluğu yetki belgesine sahip bir elektrik mühendisi bulundurmalı yada SMM belgesine sahip dışarıdan bu yetki belgesine sahip bir mühendislik bürosundan danışmanlık hizmeti alması gerekmektedir.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Nasıl Yapılır

İşletme sorumlusu, görevi üstlenmesini takiben mevcut yüksek gerilim tesislerini denetler, tesislerin hali hazır durumda işletme yönünden kusur ve eksiklerinin bulunup bulunmadığını belirler ve durumu işletme sahibine rapor eder.

Antalya Trafo İşletme Sorumluluğu Antalya Trafo Kontrolü | Antalya Trafo Bakımı EMO Antalya Trafo Sorumlusu Yüksek Geri̇li̇m İşletme Sorumluluğu Antalya Yüksek Geri̇li̇m İşletme Sorumluluğu Antalya Trafo İşletme Sorumluluğu Antalya İşletme Sorumluluğu Trafo Bakimi Yüksek Geri̇li̇m Antalya Trafo Antalya Trafo Periyodik Kontrolü
  1. Belirlenen işletme personelinin eğitimini yaptırır ve herhangi bir yanlış manevraya meydan vermeyecek şekilde gerekli önlemleri alır.
  2. Yüksek gerilim tesislerinin tek hat şemasını hazırlayarak yüksek gerilim hücrelerinin yer aldığı bölüme asılmasını sağlar.
  3. Manevra yönergeleri hazırlayarak işletme personeline imza karşılığında verir.
  4. İşletmelerde gereken manevralar, işletme sorumlusu tarafından yapılır ya da kendi gözetimi altında ve sorumluluğu kendisine ait olmak üzere yetkili bir işletme personeli tarafından yapılabilir.
  5. İşletme sırasında ortaya çıkacak arıza açmalarında, açmanın değerlendirilerek gereken manevranın yapılması işletme sorumlusunun talimatıyla gerçekleştirilir.
  6. İşletmeye ilişkin topraklama testlerini, işletmenin çalışma koşullarına ve Elektrik Tesisleri’nde Topraklamalar Yönetmeliği’ne göre düzenli aralıklarla veya gerektikçe yaptırılmasından sorumludur.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Nedir

Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri’nde can ve mal güvenliğinin sağlanması, ekonomik kayıpların önlenmesi için gerekli işletme hizmetlerinin yürütülmesini üstlenen yetkili kişilere “Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu” denir.

Antalya İşletme Sorumluluğu | Trafo Bakimi | Yüksek Geri̇li̇m | Antalya Trafo | Antalya Trafo Periyodik Kontrolü trafo işletme sorumluluğu sözleşmesi trafo işletme sorumlusu trafo işletme sorumluluğu zorunlumu emo trafo işletme sorumluluğu trafo işletme sorumluluğu teknik şartnamesi trafo işletme sorumluluğu kontrol formu trafo işletme sorumluluğu yönetmeliği

Yüksek gerilim tesislerinde işletme sorumluluğu hizmetini üstlenecek elektrik mühendisinin yetkin ve tecrübeli olması şarttır.Yüksek gerilim işletme sorumluluğunu üstlenecek mühendislerin, E.M.O. tarafından verilen ‘’Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumluluğu’’ ve S.M.M. belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Yüksek gerilim işletme sorumlusu trafolar hakkında bilgi sahibi olmalı ve arıza öncesi kestirimci bakım faliyetlerinde bulunabilmelidir.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Sözleşmesi

Elektrik Mühendisi ile Özel trafolu müşteri arasında imzalanan sözleşmedir. Yüksek gerilim tesislerinde işletme sorumluluğu sözleşmesi karşılıklı olarak imzalandıktan sonra elektrik mühendisleri onası tarafından onaylanır ve tescil edilmiş olur.

Antalya Trafo İşletme Sorumluluğu | Antalya Trafo Kontrolü | Antalya Trafo Bakımı | EMO Antalya Trafo Sorumlusu | Yüksek Geri̇li̇m İşletme Sorumluluğu | Antalya Yüksek Geri̇li̇m İşletme Sorumluluğu | Antalya Trafo İşletme Sorumluluğu | Antalya İşletme Sorumluluğu | Trafo Bakimi | Yüksek Geri̇li̇m | Antalya Trafo | Antalya Trafo Periyodik Kontrolü

İşletme sorumluluğu sözleşmesi imzalamadan EMO tarafından onaylı bir tescil belgesi çıkarılma durumu yoktur. Sözleşme imzalanması ile Elektrik mühendisinden tescil belgesini talep ediniz. Bu tescil belgesi hücre bölümünde bir yere asılmalı ve yanında da acil iletişim numaraları bulunmalıdır.

İşletme sorumluluğu hizmeti sözleşmesi ile alakalı detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği

İşletme sorumlusu elektrik mühendisinin görev, yetki ve çalışma yöntemlerini düzenlemek amacı ile hazırlanmış “Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği”ne göre işletme sorumlusunun, işletme sahibinin ve Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) yükümlülükleri vardır.

Trafo İşletme Sorumluluğu Yapan Firmalar

EMO üyesi, Elektrik Yüksek Gerilim Tesislerinde İşletme Sorumluluğu belgesine sahip SMM Mühendislerce yapılır.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Ücretleri

EMO tarafından her yıl yayınlanan en az ücretler kitabında yayınlanır ve en önemlisi bu ücretler EMO tarafından belirlenmektedir. İçeriği ulaşmak için tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. aksutepc dedi ki:

    Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Demre, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı, Kepez

Whatsapp
Asım AKSU
Asım AKSU
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
error: AKSUTEP ELEKTRİK MÜHENDİSLİK KONTROL İNŞ. LTD. ŞTİ.